Послуги адвоката

Грошова допомога в разі смерті військовослужбовця: куди звертатися і які документи потрібні?

Сім’ї військових, які загинули, захищаючи Україну, мають право на 15 мільйонів гривень допомоги. Але бюрократія та помилки в документах можуть позбавити вас цієї виплати. Хто з родичів може отримати гроші, які документи потрібні та як не втратити право на допомогу – детальна інструкція, щоб уникнути фатальних помилок.
Сім’ї військових, які загинули, захищаючи Україну, мають право на 15 мільйонів гривень допомоги. Але бюрократія та помилки в документах можуть позбавити вас цієї виплати. Хто з родичів може отримати гроші, які документи потрібні та як не втратити право на допомогу – детальна інструкція, щоб уникнути фатальних помилок.

Одноразова грошова допомога у разі смерті військовослужбовця: розмір виплати

Розмір одноразової грошової допомоги у 2025 році залежить від обставин загибелі військовослужбовця. У 2025 році одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:

15 000 000 гривень
  • у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов’язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби;

1 514 000 гривень
  • у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з проходженням військової служби;
  • у разі загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві у розмірі

Отже, у 2025 році розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період воєнного стану під час виконання ним обов’язків військової служби становить 15 мільйонів гривень. Якщо військовий загинув у період проходження військової служби, але не в бойових діях, то розмір одноразової допомоги складе 1 514 000 гривень.

Хто отримує допомогу в разі смерті військового?

Згідно з чинним законодавством, право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця мають:
  • діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
  • вдова (вдівець);
  • батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
  • внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
  • жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
  • утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як розподіляють гроші за загиблого військового?

Військовослужбовець, військовозобов'язаний або резервіст має право скласти особисте розпорядження у довільній формі, у якому він зазначає кому саме буде виплачено одноразову грошову допомогу у разі його загибелі (смерті), а також може визначити відсотки.

Незалежно від змісту такого розпорядження, право на отримання 50% належної їм частки грошової допомоги зберігається за малолітніми, неповнолітніми, повнолітніми непрацездатними дітьми, непрацездатною вдовою (вдівцем) та непрацездатними батьками загиблого (померлого).

Якщо особисте розпорядження не складено або воно охоплює не всю суму грошової допомоги, невизначена частка розподіляється між членами сім’ї загиблого військовослужбовця в рівних частинах.

Одноразова грошова допомога у разі смерті військовослужбовця: куди звертатися?

Зібраний пакет документів члени сімей загиблих військовослужбовців, які проходили військову службу в Збройних Силах України, мають подати до районного територіального центру комплектування незалежно від місця реєстрації.

Члени сімей загиблих військовослужбовців, які проходили військову службу в інших військових формуваннях (Нацгвардія, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, Головне управління розвідки МО, Держспецзв’язок, Державна прикордонна служба, Державна спеціальна служба транспорту та ін.), звертаються безпосередньо до цих формувань.

Заяву про отримання допомоги з усіма належними документами необхідно подати не пізніше 3 років з дати смерті, зазначеної у свідоцтві про смерть військового.

Одноразова грошова допомога у разі смерті військовослужбовця: які документи потрібні?

Після загибелі (смерті) військовослужбовця командир його військової частини повинен надіслати свідоцтво про смерть до ТЦК за місцем проживання родини загиблого. Якщо свідоцтво про смерть не було оформлене, це можна зробити самостійно.

Лікар-патологоанатом або судово-медичний експерт після дослідження тіла загиблого видає лікарське свідчення про смерть (форма 106/о). На підставі лікарського свідоцтва про смерть члени сім’ї загиблого можуть звернутися до відділу реєстрації актів цивільного стану із заявою про державну реєстрацію смерті та отримання свідоцтва про смерть.

Також, потрібно звернутися до командира військової частини, де служив загиблий, та отримати такі документи:
  • витяг з наказу про виключення загиблого зі списку особового складу військової частини;
  • документ, що свідчить про причини та обставини загибелі військового;
  • витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця.

Крім цього, для отримання одноразової грошової допомоги необхідно зібрати наступні документи:
  • паспорт, ідентифікаційний код заявника;
  • свідоцтво про смерть військовослужбовця;
  • документи, що підтверджують родинні зв’язки із загиблим (свідоцтво про народження, шлюб тощо);
  • згода на обробку персональних даних;
  • довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України/ повний витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»;
  • рішення суду, яке набрало законної сили та стосується призначення одноразової грошової допомоги (за наявності);
  • копію військового квитка або іншого документа, що підтверджує проходження військової служби;
  • грошовий атестат із зазначенням інформації про виплату винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 та витяг з наказу про виплату;
  • реквізити банківського рахунку для перерахування допомоги.

Дії у разі відсутності необхідних документів

Якщо певні документи відсутні, необхідно звернутися до відповідних органів для їх відновлення. Це можуть бути органи РАЦС, військові частини, архівні установи, органи соціального захисту населення або інші компетентні інстанції, залежно від характеру відсутнього документа.

У випадках, коли отримати необхідний документ неможливо, а його відсутність перешкоджає оформленню та виплаті допомоги, заявник має право звернутися до суду із заявою про встановлення юридичних фактів. Судовий розгляд може бути необхідним, якщо:
  • документи були втрачені та не підлягають відновленню;
  • офіційні установи відмовляють у видачі документа;
  • наявні документи містять помилки, які унеможливлюють їх використання.
Зокрема, у судовому порядку можуть бути встановлені такі юридичні факти:
  • факт смерті військового – якщо відсутнє свідоцтво про смерть або є сумніви щодо обставин та дати загибелі.
  • факт родинних відносин із загиблим – якщо документи, що підтверджують спорідненість (свідоцтво про народження, шлюб тощо), втрачені або містять неточності.
  • факт перебування на утриманні військовослужбовця – якщо відсутні офіційні дані про фінансову залежність заявника від загиблого, що є підставою для отримання допомоги.
Отримання одноразової грошової допомоги – це складний і тривалий процес, який вимагає уважного оформлення документів та дотримання всіх юридичних вимог. Будь-яка помилка або пропущений термін можуть стати причиною затримки виплати або навіть відмови у її наданні.

Щоб уникнути бюрократичних перешкод, важливо правильно підготувати всі необхідні документи, зібрати докази та подати звернення до відповідних органів у встановлені строки. Самостійно розібратися в усіх нюансах може бути непросто, тому звернення до адвоката допоможе мінімізувати ризики та прискорити процес.

Юридична підтримка дає можливість отримати детальні консультації, правильно оформити заяву, відновити відсутні документи та, якщо потрібно, захистити свої права в суді. Завдяки професійному супроводу ви значно підвищите свої шанси на успішне отримання виплати без зайвих затримок та нервів. Звертайтеся – допоможемо пройти цей шлях без помилок та втрат.