Відповідальність за неповернення боргу можна поділити на два види: фінансову та кримінальну.
Фінансова відповідальність полягає в тому, що боржник зобов'язаний повернути вам суму заборгованості з урахуванням інфляційних збитків та трьох відсотків річних, якщо інша процентна ставка не встановлена домовленістю.
До фінансової відповідальності також відноситься пеня та штраф у розмірах, визначених договором. Інфляційні втрати, три відсотки річних, штраф і пеня за несвоєчасне виконання боргових зобов'язань стягуються разом з основною сумою заборгованості.
Кримінальна ж відповідальність може настати у випадку доведення факту заволодіння вашим майном (грошовими коштами) шляхом обману або зловживання довірою, тобто шахрайства.
На практиці орган досудового розслідування часто відмовляється відкривати кримінальне провадження за фактом шахрайства, обґрунтовуючи свою відмову тим, що між кредитором та боржником наявні цивільні правовідносини.
Варто пам'ятати, що така відмова є незаконною, оскільки слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (частина 1 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України).